Banner 980x90

Tukuma muzejā restaurēta unikāla 17.gadsimta lustra

Jelgava, 18.dec., LETA. Tukuma muzejā restaurēta unikāla, savulaik Tukuma evaņģēliski luteriskajai baznīcai piederējusī, 17.gadsimta pirmās puses lustra, aģentūru LETA informēja muzeja Komunikāciju nodaļas vadītāja Kristīne Ozola.

Jau stipri bojāta, tikai fragmentāri saglabāta lustra 1973.gadā nodota Rundāles pils muzejam, kur tā atradās 44 gadus. Gada sākumā lustru savā īpašumā pārņēma Tukuma muzejs, kas ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Tukuma novada domes atbalstu veica restaurāciju. Lustra apmeklētājiem apskatāma Durbes pils izstādē "Gaišais ceļš".

"Tikai uzsākot restaurācijas darbus, izrādījās, ka daļa pārņemto detaļu patiesībā pieder citai, joprojām Tukuma baznīcā esošai lustrai, savukārt daļa restaurējamās lustras detaļu izmantotas baznīcā lietotajā lustrā. Sajauktās detaļas tika identificētas un, pateicoties draudzes izpratnei, tika veikta to apmaiņa, tuvinot autentiskajam veidolam abas apmaiņā iesaistītās lustras," restaurācijas procesu aprakstīja Ozola.

Tehniski sakārtotas visas oriģinālajās 17.gadsimta pirmās puses lustras detaļas - sametināti salauztie zari, sakārtotas izlauztās zaru ligzdas, atjaunota deformēto detaļu ģeometrija -, bet daļa elementu, piemēram, atsevišķi zari, dekoratīvie "atstarotāji", sveču šķīvīši un kausiņi, tika izgatavoti no jauna, par paraugu izmantojot oriģinālās detaļas. Pilnībā zudušie lustras elementi tika izgatavoti no jauna, piemeklējot prototipus no citām Kurzemes reģiona attiecīgā laikmeta lustrām. Piemēram, delfīnu formā veidotie dekoratīvie elementi starp abām zaru rindām izgatavoti pēc fotogrāfijas, kurā fiksēta jau zudusī Sesavas baznīcas lustra.

Restaurētā lustra ir 17.gadsimta pirmās puses Latvijas lietišķās mākslas darbs, kura vērtību nosaka ne tikai tā retuma pakāpe, jo Latvijā kopumā saglabājies mazāk nekā desmit šī laikmeta lustru, bet arī augstā mākslinieciskā kvalitāte, norādīja Ozola.

Restaurāciju veica restaurācijas uzņēmums SIA "Intarsija". Lustras izpētē un restaurācijas projekta izstrādē iesaistījās interjera priekšmetu restaurators-vecmeistars Jānis Ceplis, kā arī mākslas zinātnieki Dainis Bruģis un Ina Līne. Modeļus izgatavoja monumentāli dekoratīvās tēlniecības restaurators-vecmeistars Gunārs Grīnfelds, savukārt detaļu formas izgatavoja un atlēja mākslinieciskās metālliešanas meistars Sergejs Iļjins. Oriģinālās detaļas restaurēja un no jauno lieto detaļu pēcapstrādi, lustras montāžu un patinēšanu veica lustru restauratori Igors Gviļovs un Anatolijs Buiņickis.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)