Banner 980x90

Apgaismojums pagalmā un dārzā – ko izvēlēties?

Īpašumam āra apgaismojums ir ne mazāk svarīgs kā iekštelpu apgaismojums mājai, un šo atziņu praksē īsteno arvien vairāk cilvēku – ne velti tumšā diennakts laikā novērtējam viņu pūles, priecājoties par izgaismotām ēku fasādēm, terasēm, pagalmiem, dārziem un pat atsevišķiem kokiem. Atkarībā no īpašuma izmēra, atrašanās vietas (pilsētā vai lauku teritorijā), zonējuma (ieejas zona, terase, pagalms, dārzs), prasībām pret apgaismojumu un funkcionalitāti šobrīd ir pieejami visdažādākie gaismekļi un gaismošanas risinājumi.

Ārtelpas agaismojumu vienkāršības labad varam iedalīt divās lielās grupas:

  • funkcionālais apgaismojums;
  • dekoratīvais apgaismojums.

Funkcionālajam apgaismojumam ir utilitārs mērķis nodrošināt labu redzamība visur, kur tas ir nepieciešams. Tas galvenokārt attiecas uz mājas ieejas zonu, saimniecības ēkām un garāžu, teritoriju pie ieejas vārtiem. Pagalma apgaismojums ietekmē ne tikai teritorijas izskatu, bet arī drošību diennakts tumšajā laikā. Atkarībā no nepieciešamības izvēlas gaismekļa izvietojumu zonas un darbības režīmu. Būs gaismekļi, kas diennakts tumšajā laikā degs pastāvīgi (pie vārtiem un mājas ieejas zonas), bet būs zonas, kurām piemēroti gaismekļi ar laika releju vai kustības sensoriem. 

Pagalma apgaismojums

Gaismekļus ar laika releju var konfigurēt, lai tie ieslēgtos un izslēgtos dažādos laikos. Tāpēc manuālas ieslēgšanas apgaismojums automātiski izslēdzas pēc 5 vai 10 minūtēm, kas ir ļoti ērti pie mājas sētas durvīm vai pie garāžas. Kustības sensori ieslēdz apgaismojumu tikai tad, ja tie fiksē kustību. Šāda tipa gaismekļi ir īpaši ērti, ja nav nepieciešams pastāvīgs apgaismojums. Vienkārši sensors jānovieto tā, lai tas būtu vērsts uz vēlamo pagalma zonu. Pēc uzstādīšanas noregulē tā jutību, lai to neiedarbinātu mazi dzīvnieki vai putni. Lai nodrošinātu minimālu elektroenerģijas patēriņu, vairums gaismekļu ir ar ekonomiskajām LED spuldzēm. LED apgaismojums nodrošina vienmērīgu, nemirgojošu gaismu un kalpo ļoti ilgi. Ārtelpai piemērotie gaismekļi – laternas, prožektori – ir aizsargāti pret putekļiem un mitrumu. Uz iepakojuma vai instrukcijās jābūt norādei, ka tos var uzstādīt ārpus telpām.


Ēkas fasādes apgaismojums var būt gan funkcionāls, gan arī dekoratīvs – viss atkarīgs no apgaismojuma koncepta. Fasādes apgaismojums izceļ ēkas arhitektoniskās detaļas un vienlaikus izgaismo tuvāko mājas apkārtni. Gaismekļi var būt stiprināti pie sienas vai slēpti padziļinājumos, radot uz fasādes interesantas gaismojuma efektus. Tie var apgaismot noteiktu zonu vai atsevišķus ēkas konstrukcijas elementus – plaknes, logu ailas, dekoratīvos fasādes elementus.

Dārza apgaismojums

Dārza zonas funkcionālais apgaismojums iezīmē celiņu tīklojumu – galvenā prasība ir laba redzamība pastaigas laikā, tomēr izgaismojums nedrīkst būt pārāk spilgts. Bruģēšanas laikā ierasti ierīko iebūvētās gaismas celiņu izgaismošanai, taču pēdējā laikā parādās arvien vairāk dažādu dārza / āra lampu, kas darbojas ar saules baterijām. Iespējams izvēlēties zemē iespraužamas, pakarināmas, piestiprināmas pie sienas vai cita tipa dārza / āra lampas ar saules baterijām, kas nav dārgas, bet piesaista ar oriģinālu dizainu. Atsevišķu koku izgaismošanai var izmantot prožektorus ar saules baterijām.

Terases apgaismojums

Vasaras sezonā par īpašu atpūtas un viesu zonu kļūst pie mājas ierīkotās terases, tāpēc ne mazāk svarīgs ir arī terašu apgaismojums. Terašu apgaismojumam iespējams atrast stilistiski atšķirīgus gaismojuma risinājumus – klasiska stila lukturi, lielu un mazu spuldzīšu virtenes, abstraktu formu gaismekļi vai klusinātas gaismas stāvlampas. Īpašie lampu dizaina risinājumi ļauj iedzīvināt gan klasiskas, gan oriģinālas stila idejas. Populāra izvēle ir arī LED virtene ar saules bateriju – tās ir piemērotas terases, kāpņu margu dekorēšanai, izceļot mazās arhitektūras formas vai īpašus dārza augus. Retro, klasiskajam stilam būs ideāli piemēroti pakarami vai uz virsmas novietojami klasiska tipa lukturi, kas rada romantisku atmosfēru. Rotaļīgam stilam – krāsainas dārza lampas ar saules baterijām. Ap koku aptītas gaismas virtenes ieviesīs jaunu skatu šķietami ierastajā vidē.

220.lv piedāvā plašas gaismošanas iespējas, kas apmierinās pašus izvēlīgākos pircējus.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu