Banner 980x90

Rasnačs: Maksātnespējas administratoru sertificēšanā un apmācībā nepieciešama stingra valsts uzraudzība

Foto: Ieva Lūka/ LETA
Foto: Ieva Lūka/ LETA

Patlaban maksātnespējas jomā, tostarp administratoru sertificēšanā un apmācībā, nepieciešama stingra valsts uzraudzība, uzskata tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK).

Komentējot šodienas Latvijas Zvērinātu advokātu padomes (LZAP) paziņojumu, ka padome sagatavojusi likumprojektu, lai kļūtu par maksātnespējas procesa administratoru profesionālo organizāciju, Rasnačs ar Tieslietu ministrijas pārstāves Līvas Rancānes starpniecību aģentūrai LETA norādīja, ka ir izveidojis darba grupu Maksātnespējas likuma pilnveidošanai, kas regulāri sanāk kopā, lai diskutētu par konstatētajiem problēmjautājumiem un meklētu risinājumus maksātnespējas regulējuma pilnveidei.

Darba grupā piedalās arī LZAP pārstāvji, kuri līdz šim ne reizi nav nākuši ar publiskajā telpā izskanējušajiem priekšlikumiem maksātnespējas jomas administrēšanā un administratoru profesijas reformā, norādīja Rasnačs.

Tieslietu ministra ieskatā maksātnespējas procesu administrēšana jāveic speciāli apmācītām personām, kurām piemīt specifiskas zināšanas maksātnespējas jomā.

Ministrs uzsver, ka patlaban maksātnespējas jomā, tostarp administratoru sertificēšanā un apmācībā, nepieciešama stingra valsts uzraudzība. Tādējādi maksātnespējas procesa administratoru rindas tiktu attīrītas no negodprātīgajiem un izdotos nostiprināt uzticību maksātnespējas procesam kopumā, nodrošinot tā caurskatāmību un palielinot administratora profesijas prestižu.

Tieslietu ministrija turpinās darbu Maksātnespējas likuma pilnveidošanas darba grupā un atbilstoši nepieciešamībai piedalīsies Saeimas Juridiskās komisijas sēdēs jaunu likumdošanas iniciatīvu gadījumā, uzsvēra ministrs.

Jau ziņots, ka LZAP vēlas pārņemt maksātnespējas procesu administratora amata pretendentu apmācīšanu un sertificēšanu. To paredz padomes sagatavotais likumprojekts, kas šodien tika prezentēts plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem.

Atbilstoši LZAP sagatavotajam likumprojektam padome apmācītu un sertificētu administratora amata pretendentus, organizētu profesionālās kvalifikācijas pilnveidi, īstenotu atkārtotu sertificēšanu, uzturētu izsniegto, pagarināto, anulēto, apturēto, izbeigto sertifikātu un sertifikātu dublikātu reģistrus, kā arī izbeigtu un apturētu administratoru sertifikātu darbību un tos anulētu.

Turklāt, pretēji šobrīd spēkā esošajam normatīvajam regulējumam, kas maksātnespējas administratoriem pieļauj brīvu izvēli - būt vai nebūt profesionālās organizācijas Administratoru asociācijas biedriem -, LZAP sagatavotais modelis, tāpat kā Somijā un Vācijā, paredz visu administratoru obligātu iekļaušanos un iestāšanos advokatūras rindās.

Vienlaikus, ņemot vērā to administratoru intereses, kuri nav zvērināti advokāti, likumprojekts paredz pārejas periodu, nosakot, ka administratoriem, kuriem sertifikāti izsniegti līdz 2016.gada 1.janvārim, prasība par atbilstību advokātu statusam piemērojama no 2021.gada 1.janvāra.

Iepriekš jau vēstīts, ka ar 2016.gada 1.janvāri administratoriem plāno noteikt valsts amatpersonas statusu. Administratīvās sodīšanas funkcija par maksātnespējas procesa noteikumu neievērošanu būs nodota Maksātnespējas administrācijai. Tikmēr Satversmes tiesā 20.novembrī skatīs lietu, kurā apstrīdētas normas par valsts amatpersonas statusa noteikšanu maksātnespējas procesa administratoriem. Šai lietai pievienotas vēl piecas līdzīgas lietas.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)