Partijām dažādi viedokļi par ēnu ekonomikas mazināšanas veidiem
Saeimā pārstāvēto koalīcijas un opozīcijas partiju pārstāvjiem ir dažādi viedokļi par metodēm, kā jaunajai valdībai vajadzētu mazināt ēnu ekonomiku valstī.Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā rīkotajā diskusijā par EK rekomendācijām Latvijai, kur viens no punktiem ir ēnu ekonomikas mazināšana, partiju pārstāvji izteica dažādas iespējamās metodes, kā panākt ēnu ekonomikas samazināšanos valstī.
Koalīcijas partijām viedoklis bija līdzīgs - veicināt uzņēmumus maksāt nodokļus, palielināt minimālo algu, mazināt kontrabandu. "Vienotības" pārstāve Zanda Lukaševica-Kalniņa uzsvēra, ka minimālās algas palielināšana veicinās, ka algas netiek maksātas "aploksnē", bet, izvērtējot piedāvājumus publiskajā iepirkumā, vērā būtu jāņem, kāda ir vidējā alga uzņēmumā, kas pretendē uz uzvaru publiskā iepirkuma konkursā.
Pavisam atšķirīgs viedoklis bija "Saskaņas centra" pārstāvim Igoram Pimenovam. Viņš pauda pārliecību, ka tas ir izdarāms, ja nodokļu slogs tiek pārcelts no darbaspēka un uzņēmumiem uz nekustamo īpašumu - zemi. Viņaprāt, būtu jāveic zemes pārvērtēšana atkarībā no tās izmantošanas veida un tā jāpadara par nodokļu sistēmas pamatu.
"Tas ievērojami atvieglos nodokļu sistēmas administrēšanu. Turklāt zeme nevar aizbēgt uz Īriju," teica politiķis.
Atšķirīgi viedokli bija par nevienlīdzības mazināšanu. Kamēr opozīcijas pārstāvis izteicās, ka ir nepieciešams ieviest progresivitātes principu nodokļiem, attiecinot to arī uz dividendēm, ne tikai algām, Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis Edgars Tavars uzsvēra, ka nodokļus nedrīkst regulāri mainīt. Viņam progresīvā nodokļa ieviešana šķiet biedējoša, jo tādējādi tiks sodīti cilvēki, kas vairāk pelna, savukārt tas veicinās vai nu ēnu ekonomiku, vai to, ka cilvēki izvēlēsies deklarēt savus ienākumus citās valstīs.
Nodokļu politikas maiņu aizstāvēja Lukaševica-Kalniņa un nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"- TB/LNNK pārstāvis Roberts Zīle. Viņš uzsvēra, ka nevar runāt par to, ka nodokļi netiks mainīti, jo nevar būt tā, ka ekonomika aug tikai uz algu rēķina. Tikmēr "Vienotība" ir pārliecināta, ka nevienlīdzība tiks mazināta ar minimālās algas pakāpenisku paaugstināšanu par 40 eiro katru gadu un neapliekamā minimuma paaugstināšanu. Uz sarakstu