Banner 980x90

Lai tiktu pie zobārsta, Daugavpilī bērniem jāgaida rindā mēnešiem vai pat gadiem

Daugavpils, 17.okt., LETA. Lai saņemtu valsts apmaksātu zobārsta palīdzību, Daugavpilī bērniem jāgaida rindā vairākus mēnešus, citviet situācija ir vēl sliktāka - rindā var nākties gaidīt pat pusotru gadu, daudzviet šis pakalpojums nav pieejams vispār, turklāt situācija ar katru gadu kļūst aizvien sarežģītāka.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Daugavpils zobārstniecības poliklīnikas valdes loceklis Vaclavs Jasvins, lielās rindas dēļ šogad pierakstīties pie zobārsta un saplombēt bojātu zobu Daugavpilī bērniem vairs nav iespējams, pieraksts ir tikai uz nākamo gadu. Zobārstniecības centrā Rīgā situācija ir vēl sliktāka - lai saņemtu valsts apmaksātu zobārsta palīdzību, rindā nāksies gaidīt līdz nākamā gada beigām. Par maksu šis pakalpojums būs pieejams pēc trim mēnešiem.

"Pie mums brauc no citām Latgales vietām - no Līvāniem, Krāslavas, Rēzeknes, Preiļiem. Kāpēc cilvēki tā rīkojas? Acīmredzot tur situācija ir vēl sliktāka. Bet kādreiz zobārstu taču pietika visur. Patlaban Daugavpilī strādā tikai seši bērnu ārsti. Lai situāciju uzlabotu, viņiem palīgā nākuši arī vairāki pieaugušo ārsti, bet arī mūsu iespējas nav bezgalīgas," uzsver Jasvins.

Kā vienu no galvenajiem iemesliem lielajām rindām zobārstniecības poliklīnikas vadītājs min bērnu zobārstu trūkumu. "Pēc augstskolas beigšanas zobārsti cenšas palikt Rīgā, bet uz Latgali braukt nevēlas, jo šeit cilvēkiem ir zema maksātspēja un peļņas iespējas ir mazākas nekā citviet," skaidro Jasvins.

Ārstniecības iestādes vadītājs ir pārliecināts, ka apmācāmo skaita palielināšana un jauno speciālistu, kas izglītību ieguvuši valsts apmaksātās mācību programmās, sadale pēc augstskolas absolvēšanas situāciju ar kadriem reģionos varētu uzlabot. Speciālistu trūkuma situācijā to sadalījums pa reģioniem kļūst īpaši svarīgs.

"Daugavpilī ir 24 privātie zobārstniecības kabineti, un tikai viens no tiem ir noslēdzis līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par bērnu pieņemšanu. Kāpēc? Tāpēc, ka tas viņiem nav izdevīgi, jo NVD piešķirtais finansējums faktiski nesedz šī pakalpojuma izmaksas. Par tādu naudu zobārsti nevēlas sniegt minēto pakalpojumu. Situāciju uzlabot varētu finansējuma palielināšana," skaidro Jasvins.

Daugavpils zobārstniecības poliklīnika ir pašvaldības uzņēmums un neslēgt līgumu ar NVD par šo pakalpojumu vienkārši nevar. Ja vismaz 70% privāto zobārstniecības kabinetu būtu noslēguši līgumus ar NVD, arī Daugavpils zobārstniecības poliklīnikai būtu daudz vieglāk, ir pārliecināts ārstniecības iestādes vadītājs.

Patlaban Daugavpils zobārstniecības poliklīnikā strādā 40 ārsti, pēdējos sešos gados darbu ārstniecības iestādē ir sākuši tikai pieci jauni ārsti. "Ja man būtu tāda iespēja, jau šodien es pieņemtu darbā uzreiz desmit cilvēkus - nodrošinātu viņus ar labām darbvietām un pacientiem un rinda uzreiz strauji saruktu," saka Jasvins.

Patlaban Daugavpils zobārstniecības poliklīnika ir palikusi arī vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kas plānveidīgi nodrošina skolēniem mutes dobuma sanāciju.

Runājot par bērnu zobu veselību, Jasvins atgādināja, ka nopietna loma šajā procesā ir arī zobu slimību profilaksei - regulārai un pareizai zobu tīrīšana - rītā pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas, jo tikai tīri zobi var neslimot.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)