Banner 980x90

Ziņojums: Valsts pārvaldē trūkst komunikācijas tehnoloģiju speciālistu

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Valsts pārvaldē trūkst komunikācijas tehnoloģiju speciālistu. Turklāt institūcijas savus resursus kiberdrošībai uzmanību pievērš tikai pēc nozīmīgiem incidentiem, liecina otrdien, 29.martā, valdībā skatītais ziņojums par "Latvijas kiberdrošības stratēģijas 2014.-2018.gadam" rīcības plānā noteikto uzdevumu izpildes gaitu.

Valdība ziņojumu skatīja aiz slēgtām durvīm.

Starp svarīgākajiem izpildītajiem uzdevumiem pārskata perioda laikā minēta Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības (ES) Padomē, kuras laikā liela uzmanība tika veltīta informācijas un komunikācijas tehnoloģiju drošības stiprināšanas jautājumiem. Vienlaikus tika stiprināta Latvijas Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas (CERT.LV) kapacitāte. Valsts komunikācijas tehnoloģiju risinājumos un infrastruktūrā tika organizēti ielaušanās testi un izveidota agrās brīdināšanas sistēma. Tāpat starp īstenotajiem uzdevumiem ir minami veiktie grozījumi Latvijas kiberdrošības jomu regulējošajos normatīvajos aktos.

Rīcības plāna uzdevumu izpildes starpposma izvērtēšanas gaitā ir identificētas arī vairākas problēmas. Ņemot vērā kibertelpas nemitīgo attīstību, kiberdrošības stiprināšana gan politiskā, gan tehniskā līmenī ir pastāvīgs process, kam nepieciešams konstants un sistemātisks cilvēku darba un finanšu resursu ieguldījums un cieša sadarbība starp valsts institūcijām, taču atsevišķās nozarēs trūkst politikas veidotāju, kas virzītu šo jautājumu izpildi.

Komunikācijas tehnoloģiju profesionāļu trūkums valsts pārvaldē ir jūtams ne tikai drošības jomā, bet arī vispārējā šo tehnoloģiju projektu vadībā. Bieži ir arī novērojama tendence, ka institūcijas uzmanību savu resursu kiberdrošībai pievērš tikai pēc kādiem nozīmīgiem incidentiem, piemēram, kiberuzbrukuma institūcijas mājaslapai. Stratēģijās iekļauto uzdevumu īstenošanai ir nepieciešams arī atbilstošs finansējums, tostarp no ES struktūrfondu līdzekļiem.

Lai veicinātu Latvijas kiberdrošības politikas koordinētu un vienotu pieeju un stiprinātu nacionālās kiberdrošības kapacitāti un spējas, ir nepieciešams prioritizēt kiberdrošības jautājumus nacionālā līmenī, palielināt finansējumu kiberdrošības stiprināšanas pasākumiem, veicināt valsts atalgojuma sistēmas konkurētspēju un stiprināt kibernoziegumu atklāšanas un izmeklēšanas kapacitāti, izveidojot vienotu specializētu struktūrvienību kibernoziegumu apkarošanai Valsts policijas sastāvā.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)