Ko darīt, lai zobārstniecību varētu apmeklēt vien profilaktiski?

Vai ir iespējams, ka gadu no gada zobārstniecība jāapmeklē tikai profilaktiskos nolūkos, jo zobi ir veseli un nekas nav jālabo? Jā, tas ir paveicams! Pietiekami daudz pacientu, kuri viesojas zobārsta kabinetā, šo procedūru piedzīvo ar prieku, jo viņiem netiek veiktas nekādas manipulācijas. Lai tas izdotos, ir būtiski jau no mazotnes veidot un visa mūža garumā saglabāt pareizus zobu kopšanas paradumus. 

Pareiza zobu tīrīšana divreiz dienā
Mēs visi zinām, ka zobi ir jātīra divas reizes dienā. Tomēr, ja jāatbild pavisam godīgi – vai tiešām iztīrāt zobus katru rītu un vakaru? Vai zināt, cik ilgi jātīra zobi? Vai zināt, kāda ir pareiza zobu tīrīšanas tehnika? Diezgan daudzi no mums uz šiem jautājumiem atbildētu noliedzoši. Pārāk bieži zobu tīrīšanas reizes tiek izlaistas. Zobu pareiza tīrīšana ir ļoti būtiska. Nepietiek vien pāris sekundes ar birstīti parosīties mutē. Lai patiešām tiktu sasniegts efekts, ka zobu virsmas tiek rūpīgi notīrītas, šim procesam ir jānorit pareizi. Tāpēc atgādināsim būtiskākos zobu tīrīšanas principus.

  • Zobi jātīra ar vertikālām, slaukošām kustībām, veicot tīrīšanu projām no smaganām.
  • Zobi jātīra pa sektoriem (1–3 zobiem), veltot katram vismaz 7–10 tīrīšanas kustības.
  • Zobi jānotīra gan no iekšpuses, gan ārpuses, īpaši pievēršoties tālākajiem zobiem.
  • Ar horizontālām kustībām rūpīgi jānotīra arī zobu kožamās virsmas.
  • Nedrīkst aizmirts par mēles notīrīšanu, jo uz tās sakrājas daudz baktēriju.
  • Zobu tīrīšanai būtu jāaizņem vismaz 3 minūtes.

Jāatceras par zobu diegošanu
Pēc tam, kad zobi iztīrīti ar birstīti, seko vēl viens būtisks posms – zobu diegošana. Zobu diegu ikdienā lieto vien neliela daļa cilvēku, tāpēc šis noteikti ir paradums, kas jāuzlabo, ja vēlas, lai samazinās risks iegūt zobu bojājumus. Vairumā gadījumu zobu starpas ar birstīti netiek pietiekami labi iztīrītas, tāpēc ir būtiski to izdarīt ar zobu diegu. Zobi jādiego arī bērniem, tas nav paradums tikai pieaugušajiem. 

Ja zobu diegs vēl netiek izmantots, tad ir īstais brīdi sākt to darīt. Iesākumā tas varbūt prasīs piedomāšanu, bet ar laiku jau tā būs ierasta rutīna, ka zobi pēc tīrīšanas tiek arī izdiegoti. Zobu diegs arī ir noderīgs, lai atbrīvotos no ēdiena, kas iesprūdis starp zobiem, tāpēc kabatas formāta zobu diegu var turēt somiņā vai automašīnā, lai tas vienmēr būtu pa rokai.

Regulāras vizītes pie zobu higiēnista
Vēl viens būtisks aspekts, kas jāievēro, ir regulāra zobu higiēna. Zobu higiēnistu ieteicams apmeklēt vismaz 1–2 reizes gadā, bet speciālists var nozīmēt arī individuālu grafiku, ja tas nepieciešams. Zobu higiēna ir tā procedūra, kas nodrošinās, lai grūti pieejamās vietas mutes dobumā būtu tīras no mīkstā un cietā aplikuma. Regulāri veicot higiēnu, ievērojami samazinās iespēja, ka zobi sāks bojāties. Ja higiēna tiek apvienota ar rūpīgu un regulāru zobu kopšanu mājās, tad ir liela iespēja, ka profilaktiskajā pārbaudē uzzināsiet, ka visi zobi ir veseli un nekas nav jālabo.

Zobu higiēnists arī novērtē zobu kopējo stāvokli, sniedz rekomendācijas gan par zobu aprūpi, gan zobu pastas izvēli, gan norāda, ja jau ir redzami bojājumi, kas jālabo. Vizīti pie zobu higiēnista vislabāk ieplānot neilgi pirms vizītes pie zobārsta.

Zobu kopšana jau no pirmā piena zoba
Labas zobu veselības pamati jāveido jau mazotnē. Pareiza un regulāra zobu kopšana jāuzsāk jau no pirmā piena zoba, kas parādījies bērna mutē. Piena zobi ir jātīra tikpat regulāri un cītīgi kā pastāvīgie zobi. Bieži vien vecāki ar to grēko, atstājot piena zobu veselību novārtā. Ja piena zobi ir neveseli, sāp, tos nākas izraut pāragri. Tas var negatīvi atsaukties uz pastāvīgo zobu šķilšanās procesu, arī uz sakodienu un runas attīstību. Tāpat bērnam tā ir nepatīkama psiholoģiska trauma, kas var traucēt veidot pozitīvu attieksmi pret zobu kopšanu un zobārstniecības apmeklēšanu. Jāņem vērā, ka bērni no 2 gadu vecuma vismaz reizi gadā jāved arī pie zobu higiēnista. 

Jāizvēlas profesionāla un uzticama zobārstniecība
Tāpat būtiska loma zobu veselības jautājumos ir tam, vai ir atrasta sava uzticamā un profesionālā zobārstniecība, uz kuru dodaties ar prieku, jo ir pārliecība, ka tur būs patīkami un kompetenti speciālisti. Vislabāk, ja tā ir viena zobārstniecība, kuru apmeklē visa ģimene, ar kuras speciālistiem esat labi pazīstami, kuriem uzticaties. Zobārstniecības speciālistu komanda pārzinās jūsu ģimenes locekļu zobu veselību, novēros to ilgtermiņā, tāpēc būs daudz vieglāk plānot vizītes un nepieciešamās manipulācijas.

“Dr. Apines klīnika” ir mājīga un profesionāla zobārstniecība visai ģimenei. Tajā atradīsiet labākos speciālistus, modernus kabinetus un pieejamas pakalpojumu cenas. Te rūpes par pacientu mutes veselību ir zobārstu sirdsdarbs jau vairākās paaudzēs.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu