Dilemma vecākiem: pirkt vai nepirkt rotaļu ieročus, kādus izvēlēties

Jau gadsimtiem ilgi bērni sociālās lomas iepazīst arī caur rotaļām, viņi atdarina to, ko redz apkārt, mācās no pieaugušajiem. Spēlēt kariņus ir bijusi rotaļa, ar ko ir izaugušas ļoti daudzas paaudzes, jo diemžēl karš visos laikos ir bijusi skaudra realitāte, kas vienā vai otrā pasaules malā notiek. Mūsdienās daudzu vecāku vidū valda uzskats, ka spēlēties ar ieročiem un atdarināt kaujas situācijas nav vēlamas, tāpēc bērniem nevajadzētu pirkt šādas rotaļlietas. 

Tomēr vecāku viedoklis nemaina to, ka bērni, it īpaši puiši, tomēr ļoti interesējas par dažādām rotaļlietām, kas veidotas pēc īstu ieroču līdzības. Un te vecāki nonāk sarežģītas izvēles priekšā – pirkt vai nepirkt bērnam tādus? Ļaut vai neļaut spēlēties ar ieročiem?
 
Rotaļas, kas ļauj novadīt agresiju, dusmas
Uzvedības un psiholoģijas speciālisti apgalvo, ka rotaļas ar ieročiem nevis veicina agresīvu uzvedību, bet tieši var palīdzēt to kontrolēt un novadīt vēlamajā gultnē. Jebkuram bērnam sakrājas negatīvas emocijas, ko viņš grib izpaust. Spēlējot kariņus, viņš to var izdarīt konstruktīvā veidā, bet, ja viņam netiek dota šāda iespēja, viņš agresiju izpaudīs kaut kur citur – sakaujoties ar kādu, esot agresīvs pret vecākiem, pret sevi, plēšot mantas utt. Tas gan nenozīmē, ka tāpēc uzreiz bērnam ir jāuzspiež šādas rotaļas, bet, ja viņam ir interese, tas nebūtu nekas slikts, ja šāda rotaļlieta arī būtu.
 
Treniņš sociālajās lomās – aizsargāt, attīstīt vīrišķību
Runājot vairāk par puišiem, skaidrs, ka kara un cīņu tematika ir tās, kuras savā ziņā daļēji pozicionē arī sociālās lomas. Piemēram, to, ka vīriešiem ir jābūt vīrišķīgiem, jāprot aizstāvēt un aizsargāt ne tikai savu ģimeni, draugus, bet jebkuru cilvēku, arī savu dzimteni. Arī policisti taču izmanto ieroci, lai aizstāvētu, panāktu taisnīgumu.
 
Kara spēles – tā ir arī taktika, intelekta attīstība, komunikācija
Spēlējot kariņus un tam līdzīga spēles, piemēram, lāzertagu, peintbolu un citas, bērni arī attīsta savu taktisko un stratēģisko domāšanu, vairo intelektu, kā arī trenē komunikācijas prasmes, jo ir jāsadarbojas komandā, jāizveido un jāīsteno plāns, kā uzvarēt pretinieka komandu.
 
Vecākiem jārunā ar bērnu par šīm rotaļām
Tomēr vecākiem nevajadzētu bērnu rotaļas ar ieročiem atstāt pašplūsmā. Viņiem ir jāskaidro, jāpārrunā dažādas situācijas, jāievieš kādi uzvedības noteikumi attiecība uz šādām spēlēm gan vienatnē, gan kopā ar citiem bērniem. Tas iemācīs bērnam izprast robežas, arī to, ka tā ir tikai rotaļa, ka īstajā dzīvē ieroči darbojas savādāk. 
 
Labi būtu arī bērnu pavērot, kad viņš spēlējas šādā veidā, skatīties, kādas ir viņa reakcijas, komunikācija, kādu lomu viņš labprātāk ieņem. Tas var palīdzēt laikus novērst nevēlamas situācijas un pārrunāt kādus ētiskas dabas jautājumus ar bērnu.
 
Jāgādā, lai rotaļas ir drošas
Vienmēr vecāku atbildība ir tā, lai bērns rotaļās būtu drošībā, tāpēc jāizvēlas vecumam atbilstoši rotaļu ieroči, kas nevar savainot. Jāpārliecinās, ka vide, kurā bērni spēlē kariņus vai citas rotaļas, ir droša un tam piemērota. 
 
Laser X – ierocis drošām un aizraujošām spēlēm
Viens no jauniem rotaļu ieročiem, ko vecāki var izvēlēties bērniem, kuri vecāki par 6 gadiem, ir Laser X. Tas ir ierocis, kas vairs nav pildīts ar šautriņām vai bumbiņām, kādi ir daudzi vecākās paaudzes rotaļu ieroči. Šis ir kaut kas moderns un pavisam drošs, jo pamatā ir lāzera stars, kas nerada nekādu fizisku kaitējumu, tas tikai nodod signālu pretinieka ieroča sistēmai, ka ir trāpīts. Laser X ir aprīkots gan ar gaismas, gan skaņas efektiem, tāpēc tas lieliski noder spēlēm gan telpās, gan ārā, gan dienā, gan naktī. Ar Laser X aizraujošas cīņas varēs izspēlēt ne tikai mazāki bērni, bet arī pusaudži un pieaugušie. Laser X stars var trāpīt pretiniekam pat 60 metru rādiusā. Visi Laser X ieroči ir saderīgi un uztver viens otru.