Banner 980x90

7 negaidītas profesijas, kas būs pieprasītas nākotnē

Kamēr mēs apgūstam juristu, ekonomistu, atslēdznieku, pavāru un citas profesijas, ASV uzņēmējs Īlons Masks plāno nodrošināt cilvēku pārvadājumus uz Marsu, 3D printeri drukā cilvēku orgānus un ietekmīgākās pasaules valstis iegulda miljoniem dolāru robotu attīstībā. 

Straujais tehnoloģiju progress lielā mērā ietekmē arī izmaiņas darba tirgū. Tiek lēsts, ka nākotnē ar robotiem tiks aizstātas līdz 75% darba vietu. Lai arī tas nenotiks tuvāko piecu līdz 10 gadu laikā, iespējams, jau šobrīd ir vērts aizdomāties par jaunu prasmju apgūšanu.

Kādas tad būs pieprasītākās nākotnes profesijas? Lai arī šobrīd tehnoloģiju nozare plaukst un zeļ, kas paredz lielu pieprasījumu pēc attiecīgās industrijas speciālistiem, arī citu jomu profesijas saglabās savu aktualitāti. Piedāvājam iepazīties ar septiņām nākotnes profesijām dažādās nozarēs.

#1 Virtuālās realitātes dizaineris

Eksperti paredz VR (virtuālās realitātes) ierīču strauju pieaugumu tuvāko septiņu astoņu gadu laikā, kas sasniegs pat vairāk nekā 45 miljardu dolāru apmēru. Miljoniem cilvēku savu brīvo laiku pavadīs virtuālajā realitātē, kuru tad projektēs jaunās paaudzes dizaineri. Viņu darbs būs veidot virtuālos ofisus, muzejus, dažādas iestādes un citas virtuālas atrašanās vietas.

#2 Biohakeris

Būtībā biohakeri ir cilvēki, kuri kā hakeri "uzlauž" nevis sistēmas vai ierīces, bet gan sevi. Viņi izzina sava organisma spējas un prasības, lai uzlabotu to ar visiem iespējamajiem līdzekļiem, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas un jaunākos zinātniskos atklājumus (jā, arī implantu tehnoloģijas un gēnu inženieriju). Visbiežāk tas tiek darīts, lai dzīvotu efektīvāk un, piemēram, lai izvairītos no slimībām un ietekmētu savu ķermeni tā, lai tas būtu vesels. Tiek lēsts, ka tuvākajā nākotnē biohakeri sasniegs jaunu līmeni un kā ārštata darbinieki varēs palīdzēt zinātniekiem meklēt veidus, kā ārstēt sarežģītas slimības.

#3 Dronu pilots

Tā kā droni kļūst arvien izplatītāki, daudzi uzņēmumi pieņem darbā cilvēkus, kuri prot viegli rīkoties ar tiem sabiedriskās vietās. Iespējams, visspilgtākais piemērs ir ASV uzņēmums "Amazon", kas jau šobrīd aktīvi nodarbina dronu pilotus, kuri izmanto šīs ierīces, lai nogādātu sūtījumus klientiem. Pasaulē jau šobrīd droni tiek izmantoti, lai sakoptu vidi vai ziņotu par laikapstākļiem, un pieprasījums pēc to pilotiem noteikti pieaugs.

#4 Kosmosa gids

Zinātnieki apgalvo, ka jau no 2030. gada kosmosa tūrisms vairs nebūs nekāds retums, un tas būs lielā mērā pieejams turīgiem cilvēkiem. Līdz ar to pieaugs pieprasījums pēc gidiem, kuri pavadīs ceļotājus kosmosa lidojumos. Lai arī sākuma posmā par šīs profesijas pārstāvjiem varēs kļūt tikai kosmonauti, bet, kas zina, varbūt tāda specialitāte parādīsies arī parastajās universitātēs.

#5 Alternatīvās elektroenerģijas speciālists

Iespējams, ka nākotnē visa planēta sāks izmantot ilgtspējīgu enerģiju jeb saules un vēja enerģiju klimata izmaiņu dēļ. Tiek paredzēts, ka tuvākajā nākotnē ierīces, kas izmanto saules enerģiju, kļūs aizvien finansiāli pieejamākas, tāpēc pieprasījums pēc šādu ierīču tehniķiem pieaugs jau līdz 2026. gadam. Tā kā šādas enerģijas izmantošana paredz arī diezgan lielu problēmu (ierīces nav iespējams izmantot mākoņainā vai bezvēja laikā), tad alternatīvās elektroenerģijas ražošanas iekārtu izstrādātāji būs īpaši pieprasīti.

#6 3D dizaineri

3D grafikas speciālisti ir pieprasīti jau šobrīd. Viņu pakalpojumi tiek izmantoti, lai veidotu trīsdimensiju modeļus celtniecībā, rūpnieciskajā dizainā un datorspēlēs. Taču nākotnē šīs profesijas pārstāvjiem parādīsies vēl viens lauciņš, kur pielietot savas prasmes – 3D printeri. 3D druka ir process, kurā no digitālā faila tiek izveidots reāls, aptaustāms, trīsdimensionāls objekts. Tā kā tai ir daudz priekšrocību, piemēram, ātrums, zemākas izmaksas, samazināts atkritumu daudzums, 3D drukāšanu varēs izmantot uzņēmumi gan nelieliem ražošanas apjomiem, gan dažādu produktu prototipu izstrādei.

#7 Pilsētvides plānotājs

Šobrīd pasaulē notiek strauja pilsētu attīstība, kā arī iedzīvotāju skaits turpina augt. Līdz ar to pieaugs pieprasījums pēc speciālistiem, kuri plānos, cels un apkalpos strauji augošās lielpilsētas. Valsts un privātie būvniecības uzņēmumi nodarbinās šīs profesijas pārstāvjus, kuri spēs nodrošināt ērtu pilsētvidi un integrētu teritoriju attīstību (transports, sociālā sfēra, investīciju piesaiste u.c.).

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)