Tukumā uzsākts GISTAR pētījums 

Foto: tukums.lv
Foto: tukums.lv

Otrdien, 22.martā, pašvaldības telpās Meža ielā 4-43, Tukumā, notika kuņģa un zarnu vēža novēršanas pētījuma GISTAR (kuņģa – zarnu trakta audzēju novēršanas pētījums, agrīni atklājot atrofisku gastrītu un resnās un taisnās zarnas bojājumus) atklāšanas pasākums, pilsētas informācijas portālu Tukums24.lv informēja Tukuma novada pašvaldībā.

Projekta galvenais mērķis ir pētīt gremošanas trakta audzēju skrīninga iespējas, to agrīnu diagnostiku un procesa efektivitāti.
Pētījumu īsteno Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte sadarbībā ar Starptautisko vēža pētniecības aģentūru un citām vadošajām pasaules institūcijām. Līdz šim pētījums ir veikts Cēsīs, Alūksnē, Ludzā un Saldū, bet no šā gada 15.marta projekts uzsākts Tukumā. Pētījuma vadītājs ir LU MF profesors, gastroenterologs Mārcis Leja: "Man ir prieks, ka šis projekts ar Tukuma novada Domes atbalstu ir uzsākts arī Tukumā. Domāju, ka Tukums kļūs par lielāko centru, kurā līdz šim ir veikts pētījums. Šis projekts nav tikai zinātne, bet arī praktiska palīdzība iedzīvotājiem un ceru, ka iedzīvotājiem tas būs vērtīgs".

Pētījums tiek orientēts uz relatīvi veseliem indivīdiem vecumā no 40 līdz 64 gadiem, kuri tiks uzaicināti labprātīgi piedalīties zinātniskajā projektā. Piedāvājumu līdzdalībai pētījumā iedzīvotāji pārsvarā saņems caur ģimenes ārstu praksēm.

Atlasīto dalībnieku grupai būs jāaizpilda anketa, kas apkopo dzīvesveida faktorus, kā arī iepriekšējās saslimšanas un sūdzības. Dalībniekiem tiks piedāvāts nodot asins analīzes, lai identificētu kuņģa atrofijas pazīmes (stāvoklis, kam raksturīgs pastiprināts kuņģa vēždraudes risks) un veikt slēpto asins piejaukuma noteikšanas testu izkārnījumos jeb fēcēs (lai atlasītu pacientus ar paaugstinātu kolorektālā vēža risku). Pacienti, kuriem tests būs pozitīvs (novērotas novirzes no normas), tiks uzaicināti uz turpmākiem izmeklējumiem. M.Leja informē, ka pētījumā piedāvātais tests, salīdzinot ar ģimenes ārstu ieteikto testu, ir jaunākas paaudzes un precīzāks. Tomēr viņš nosaka: "Ja kāds no testiem ir pozitīvs, tas nebūt nenozīmē, ka cilvēkam ir vēzis, bet gan norāda par nepieciešamību veikt papildus izmeklējumus". Ja projekta laikā dalībniekam tiks apstiprināta inficēšanās ar helikobaktēriju, viņam tiks piedāvāti medikamenti šī mikroorganisma izskaušanai.

Tiek plānota arī tālāka projektā iesaistīto iedzīvotāju grupas novērošana 10-15 gadu periodā ar mērķi noskaidrot blakusparādību biežumu, izvērtēt veiktās terapijas efektivitāti, kā arī noteikt slimību spektru, ar kurām pētījumā iekļautā iedzīvotāju grupa slimo. Piedalīšanās pētījumā, veiktie izmeklējumi un, ja nepieciešams, medikamenti kuņģa baktērijas izskaušanai ir bez maksas.

Iecere par projekta GISTAR īstenošanu Tukumā tika atbalstīta Tukuma novada Domes 2015.gada 22.decembra sēdē (prot.Nr.14, 20.§.). Projekta kopējās izmaksas ir 238 300 eiro, no kurām 204 300 eiro jeb 83% ir LU ieguldījums un 34 000 eiro jeb 17%– Tukuma novada pašvaldības ieguldījums.

Pētījuma aktivitāšu ieviešana paredzēta līdz 2016.gada 15.decembrim.