No hobija līdz savam biznesam – kādi ir riski un kā drošāk spert šo soli

Arvien biežāk redzam un dzirdam stāstus par iedvesmojošiem cilvēkiem, kuri piepildījuši savu sapni un pārvērtuši savu hobiju vai aizraušanos par pelnošu biznesu. Vai vismaz spēruši soli no algotiem darbiniekiem kļūt par pašnodarbinātajiem, kuri var paši plānot savu laiku, darbu apjomu un peļņu. Tas izklausās skaisti un var mudināt arī citus uzdrīkstēties spert šādus soļus.

Tomēr jāatceras, ka līdzās visiem veiksmes stāstiem ir arī tādi, kuri nes rūgtu pieredzi, zaudējumus un atklāsmes par to, kā nevajadzēja darīt. Katrs, kurš uzsācis savu biznesu, pats iziet cauri jaunai un ne vienmēr tikai pozitīvai pieredzei. Tāpēc jāapzinās, kādi riski ir sava biznesa uzsākšanai, jāievāc pēc iespējas daudz informācijas un jāmēģina to izdarīt pēc iespējas drošāk un pārliecinošāk.

Pārdomāts biznesa plāns
Biznesa plāns ir tas pamatu pamats, ko ieteicams izveidot ikvienam, kurš sāk savu biznesu. Tas ne tikai disciplinēs un ļaus plānot tālākos soļus, bet arī būs kā palīgs finansējuma piesaistīšanai, jo, piemēram, kredīts biznesam un tā uzsākšanai visbiežāk tiek izsniegts tad, kad izvērtēti ne tikai standarta faktori, bet arī biznesa plāns. 

Pārdomāti izstrādāts biznesa plāns ļaus efektīvāk sasniegt īstermiņa un ilgtermiņa mērķus, arī organizēt finanšu plūsmu, ieguldījumus, pirkumus. Savā ziņā biznesa plāns ir tā vīzija, uz ko tiekties, ko gribas sasniegt ar savu darbību.

Nepieciešami līdzekļi biznesa uzsākšanai
Uzsākt biznesu bez nekādiem ieguldījumiem diezin vai būs iespējams. Sākumā būs nepieciešami kaut vai nelieli ieguldījumi, kuri ar laiku var pieaugt. Lai varētu paplašināt un attīstīt darbību. Tāpēc jādomā, kur šo naudu ņemt. Labi, ja ir iekrājumi, ko izmantot. Tas ir pats labākais variants, jo ir mazāki riski. Vēl var meklēt biznesa partneri, kurš iesaistās ar finansiālo atbalstu. 

Protams, vēl viens risinājums ir kredīts biznesam. Ja nolemj spert šādu soli, tad tas jādara atbildīgi, izvēloties uzticamu un izdevīgu kredīta piedāvājumu. Vislabāk veikt kredītu salīdzināšanu un potenciālo aizdevēju izpēti. Ja kredīts biznesam ir nepieciešams lielākā apjomā, tad jārēķinās, ka aizdevējs var gribēt noformēt ķīlu, kas parasti ir nekustamais īpašums. 

Kredīts biznesam un tā uzsākšanai būs liela atbildība, tāpēc finanses jāplāno rūpīgi un tālredzīgi. Bieži vien sākumā bizness īsti nenes nekādu peļņu, sanāk vien tik, lai nosegtu kredītu un aktuālos izdevumus. Bet, ja iztur šo posmu un panāk pozitīvu finansiālo dinamiku, jau ir iespējams padarīt biznesu veiksmīgu un pelnošu.

Priekš sevis ir jāstrādā vēl vairāk un vēl atbildīgāk
Kad esi algots darbinieks, tad lielā atbildība par uzņēmumu, tā virzību un attīstību tomēr ir īpašniekam un vadībai. Savs bizness jau ir pavisam cits jautājums. Te būs jāzina un jāatbild par visu pašam. Iesākumā varbūt vajadzēs būt darbiniekam, grāmatvedim, vadītājam, kurjeram un apkopējam vienā personā. Priekš sava biznesa vienmēr jāstrādā vairāk un atbildīgāk, jo atbildība jau nebeidzas līdz ar darba laika beigām piecos pēcpusdienā.

Noderīgs var būt biznesa mentors
Ja ir bažas, ka pietrūks zināšanu, prasmju vai kompetenču, lai īstenotu savu biznesa ideju veiksmīgi, var padomāt par biznesa mentora piesaisti. Šajā jomā darbojas vairākas programmas un organizācijas, biznesa inkubatori, kuru ietvaros jaunie un topošie uzņēmēji var saņemt atbalstu, pārņemt citu pieredzi un zināšanas, lai tās izmantotu savā labā. Mentors arī sniedz padomus, palīdz pieņemt grūtus lēmumus, kas arī, uzsākot biznesu, nav viegli.