Igaunijas uzņēmums "Hansabuss" iegādājas kontrolpaketi uzņēmumā "Tukuma auto"

Ilustratīvs foto/ Foto: Tukums24.lv
Ilustratīvs foto/ Foto: Tukums24.lv

Igaunijas uzņēmums AS "Hansabuss" iegādājies 91% kontrolpaketi Latvijas uzņēmumā SIA "Tukuma auto", kas piedāvā autobusu transporta pakalpojumus Latvijā, kā arī nacionālus un starptautiskus autotransporta pakalpojumus, ko sniedz tā meitas uzņēmums.

Saskaņā ar pušu vienošanos darījuma vērtība ir konfidenciāla.

Paziņojumā medijiem tiek lēsts, ka šis darījums cels "Hansabuss" tirgus daļu konkurencei atvērtajā Latvijas sabiedrisko autobusu transporta un čartera transporta sektorā par 10%.

Saskaņā ar "Hansabuss" valdes locekļa Neeme Tammis pausto ar šo darījumu uzņēmums ievērojami nostiprina savas pozīcijas Baltijas sabiedrisko autobusu transporta tirgū. "Tas ir stratēģisks lēmums, gatavojoties 2020. gada Latvijas valsts un čartera autobusu transporta tirgus atvēršanai. Starpposma periodā plānojam labāk iepazīt Latvijas tirgus specifiku un attīstīt vietējo kompetenci. Mēs plānojam vēl vairāk paplašināties sabiedrisko autobusu transporta tirgū un čartera autobusu tirgū Latvijā, kā arī redzam potenciālu Lietuvas tirgū," teicis Tammis.

Līdzšinējais kontrolpaketes īpašnieks un "Tukuma auto" valdes loceklis Ilgvars Kalniņš norāda, ka "Hansabuss" ir spēcīgs transporta uzņēmums ar lielu pieredzi Baltijas tirgū, kuru pazīst tā augstās pakalpojumu kvalitātes dēļ." Kalniņš uzskata, ka šajā darījumā galvenie ieguvēji ir pasažieri.

Kalniņš turpinās strādāt "Tukuma auto" uzraudzības padomē un aktīvi darboties uzņēmumā. Otrs valdes loceklis Māris Lipkins turpinās darbu savā līdzšinējā amatā.

"Hansabuss" Latvijas uzņēmējdarbības vienību, kas paplašināja savas darbības iespējas, iegādājoties "Tukuma auto", vadīs pašreizējais "Hansabuss Eesti" izpilddirektors un valdes loceklis Sergejs Vahnitskis. "Hansabuss" paziņos par izpilddirektora un valdes locekļa amata kandidatūru Igaunijā tuvākajā nākotnē.

"Tukuma auto" galvenokārt apkalpo Tukuma pilsētas un novada maršrutus, vietējo skolu un valsts starppilsētu maršrutus, kā arī piedāvā čartera transporta pakalpojumus. No 2017.gada janvāra uzņēmums arī sāks apkalpot Saldus un Kuldīgas novadu sabiedrisko autobusu transporta maršrutus. Meitasuzņēmums SIA "Tutransauto" piedāvā valsts un starptautisko kravu pārvadājumus.

2017.gadā "Tukuma auto" konsolidētā apgrozījuma prognoze, ieskaitot jau noslēgtos sabiedriskā transporta maršrutu līgumus, ir trīs miljoni eiro. Uzņēmumā pašlaik strādā 72 cilvēki, un papildu tiks nolīgti 37 autobusu vadītāji un biroja darbinieki, lai divos novados apkalpotu jauno sabiedrisko transportu maršrutu līgumus, kuri stāsies spēkā nākamgad. Rezultātā darbinieku skaits uzņēmumā pieaugs līdz 109. Uzņēmuma rīcībā ir 33 autobusi un 19 kravas automašīnas, kam no nākamā gada sākuma Saldus un Kuldīgas novados pievienosies 21 jauns "Iveco" un "Volkswagen" autobuss. "Tukuma auto" ieguldīs vairāk nekā 1,5 miljonus eiro jaunajos transportlīdzekļos.

Kopā ar meitasuzņēmumu "Hansabuss Latvia", kas darbojas čartera transporta jomā, ikgadējais Latvijas "Hansabuss" vienības apgrozījums palielināsies līdz apmēram četriem miljoniem eiro, darbinieku skaits - līdz 135 un transportlīdzekļu skaits - līdz 85. Tiek lēsts, ka "Hansabuss" tirgus daļa Latvijā palielināsies par 10% vietējā transporta tirgus līnijā, kas ir atvērts konkurencei, kā arī čartera transporta tirgū.

Investīciju banka "Michel Capital" un advokātu birojs "Fort Latvia" konsultēja pircēju šajā darījumā, uzņēmuma pārdevēju konsultēja advokātu birojs "Cobalt Latvia".

"Hansabuss" grupā ietilpst mātesuzņēmums AS "Hansabuss" un meitasuzņēmumi AS "Hansa Bussiliinid", SIA "Hansabuss Latvia", "Tukuma auto" un tā meitasuzņēmums "Tutransauto". "Hansabuss" arī ir daļa no "Hansa Grupp", kas kopā ar uzņēmumiem, kuri piedāvā autobusu transporta pakalpojumus, arī ietver auto nomas uzņēmumus "Hansarent" OÜ un OÜ "Baltic Mobility" un AS "Iv Pluss", kas pārdod un apkopj "Iveco" un "Irisbus" transportlīdzekļus. "Hansa Grupp" konsolidētie kopējie ienākumi pārsniedz 32 miljonus eiro gadā, un grupas uzņēmumi Baltijā nodarbina vairāk nekā 500 cilvēku.